Fotoğrafta Nesne Nasıl Ön Plana Çıkarılır?

Fotoğrafta nesnelerin veyahut objelerin ön plana nasıl çıkarıldığından bahsetmeden önce neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunuz konusunda kendinize bir soru yöneltmenizi istiyorum. Ön plana çıkarma fikri o an için sizi cezbetse de sonrasında pişman olabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Çektiğiniz fotoğrafta belki arka planda o an fark etmediğiniz bir uyum dizisi olabilir.  Dolayısı ile ön plana çıkarılmış ve çıkarılmamış halde 2 fotoğraf çekmeniz sonradan duyabileceğiniz herhangi bir pişmanlığı önleyebilir.

Her ne kadar aynasız fotoğraf makinesi kullanan insanlara profesyonel fotoğrafçı gözüyle bakılmayıp, ikinci plana atılsalar da fotoğrafçılık mesleğinin bir görme işi olduğunu unutmamak gerekir.

Bir fotoğrafı öne çıkarmak istediğimiz zaman, çekimi yapılacak objeye odaklamanız ve ona olan mesafeyi korumanız yeterlidir. Böylelikle geri kalan odaklanmamış noktaların geri planda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Odak (Focus), aynasız fotoğraf makinelerinde genelde AF (Auto Focus) dur. Makine ekrandaki kareye odaklamaya çalışır. Dijital fotoğraf makinelerinin deklanşör tuşu iki kademelidir. İlk kademe netleme (odak yapma), ikinci kademe ise fotoğrafı kaydetme amacıyla yer almaktadır. Kullanma kitapçığını okumayan bir toplum olduğumuzdan dolayı  eğer makine kullanma beceriniz yok ise fark etmemiş olabilirsiniz.

Ekranın ortasına denk getirilen objeye odaklamak için deklanşöre yarım basınız. (DSLR fotoğraf makinelerinde lensin AF konumunda olduğunu varsayıyorum) Makineden olumu dönüt aldıktan sonra (ses veya yeşil ışık gibi) mesafeyi korumak şartıyla fotoğraf kadrajını dilediğinizce değiştirebilir, uygun yerleşimi belirleyebilirsiniz. Deklanşöre, uygun olduğunu düşündüğü vakitte basmaya devam ediniz.   Aynı işlemi ön planı yok etmek için de kullanabilirsiniz.

DSLR fotoğraf makinelerinde aynı işlemi lens üzerinden elle odaklama, MF (Manuel Focus) yaparak da çekebilirsiniz. Lensin odak çemberiyle oynamadan önce lensinizi MF moduna almanız, lensin sağlığı açısından önemli bir işlem olacaktır.  Odak çemberiyle oynayıp önceliği geriye veyahut nesneye dilediğinizce ayırabilirsiniz.

Eğer arka ile öne birbirine yakın ilgi göstermek istiyor iseniz makinenizin diyafram değerini değiştirmeniz gerekir. Diyafram değerini yükseltirseniz alan derinliği artar, odak çemberinin döndürülmesi ile değişen odak aralıkları uzar. Diyafram değerinin artması ile makinenin daha az ışık alacağını, bazı zamanlarda bunu telafi etmek için de anın hızına veyahut fotoğrafın temizliğine veda edebileceğimizi unutmamalıyız.

Örnek fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

fotografta-odak

odak-farki

Fotoğrafınız dilediğinizce olsun.

Bir Cevap Yazın