Google Chrome Tekil Önbellek Nasıl Temizlenir?

Çoğu zaman bir web sitesine gireriz, yenile butonuna basmamıza rağmen sayfa tamamen yenilenmez. Hala eski resimler görünmeye devam eder. Bunun nedeni web sitelerinin resim ve benzeri objelerin tarayıcınızın önbelleğinde, bilgisayarınızda tutmasından kaynaklanır. Daha hızlı bir sörf için site yöneticisi, önbellek tutulması ile ilgili aksi bir kural belirtmediği zamanlarda önbellekte yer alan resim ve objeler kullanılır.

Bu durum çoğu zaman güncellenme sorunu yaratır. Google bu sorunu aşmak için Chrome tarayıcılarına  yeni bir özellik eklemiş. Bu özellik ile sayfayı tam yenileyebilir veya önbelleği boşaltarak tam yenileme yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için öncelikle F12 yada CTRL ÜSTKKARAKTER(shift) I tuşlarına basmanız gerekir. Bu tuşlara bastığınızda ekranın altında sayfanın kaynak kodları görülmektedir. Artık yenile butonuna sağ tıklayarak bu yeni yenileme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Eğer bu tuşları kullanmak istemezseniz bunun yerine sayfanın herhangi bir yerine sağ tıklayarak “ögeyi denetle””ye tıklayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra yenile butonuna sağ tıkladığınızda gelişmiş yenileme özelliklerini göreceksiniz.

gelismis-yenileme

One Comment

  1. AloneBoss

    Teşekkürler, webmaster’ların işini çok kolaylaştırıyor :)

Bir Cevap Yazın